Doğal Granit

Doğal Granit Nedir?

Granit, başlıca kuartz ve feldispat mineralleri ile az miktarda mika, amfibol ve diğer minerallerin oluşturduğu büyük granüllü (granit sözcüğünün türediği kök) volkanik ve plütonik kayalardır.

Granit, mağma tarafından oluşturulması nedeniyle volkanik yapılı bir taş türüdür. Mağmatik teoriye göre granit mağmanın kristal damıtımı sonucu oluşmuştur. Bu teorinin sonucuna göre ise granit yapıların nedeni mevcut kayaların içine nüfuz eden sıvı mağmadır. Yavaş yavaş soğuyan mağma granit yapıların büyük kristallerini oluşturur. Granit kayaların içindeki granüller tasarlanmış bir yapıdan ziyade rastgele dizilmişlerdir; bu tür bir yapı ise granite plütonik (büyük ve derine gömüşmüş gövdeli) özelliğini kazandırır.

Granitin ikinci belirgin özelliği büyük granüllerden oluşmasıdır. Granit kelime kökü itibariyle Latince granum’dan türemiştir. Granitin granülleri tekbir boyda olmayıp; değişik boylarda ve gözle seçilebilecek kadar büyük granüllerden oluşmaktadır.

Üçüncü ve son özellik ise granitin kuartz, feldispat ve diğer mineralleri içermesidir. Bütün granit türleri mutlaka kuartz ve feldispat içermekle beraber; diğer mineralleri ise az miktarda olmak üzere granitin bazı türleri içermekle beraber bazı türleri ise hiç içermez. Bu minerallerin yoğunluk oranları ise %50 ve daha fazla feldispat, %25-40 kuartz ve %3-10 mika, amfibol, biotit ve hornblenttir. Granitin rengi, dokusu ve yapısal karakteri bu mineraller ile belirlenmektedir. Açık renkli granitler örneğin beyazdan pembeye doğru kuartz ve feldispat granüllerinin varlığı gösterirken, siyah renkler ise biotit ve hornblent varlığını gösterir.

 

Kullanım Alanları

Mısırlılardan günümüze kadar granit iç ve dış mekan uygulamalarında inşaat ve mimari malzeme olarak kullanılmaktadır. Granitin yüksek dayanıklılığı ve estetik özellikleri nedeniyle “Ebatlı Taş” (blok veya belirli boylarda, kalınlıklarda ve genişliklerde plaka olarak kesilen doğal taşlar) olarak kullanılmaktadır.

Dış mekan uygulamalarında cilalı yada honlu granit çeşitleri kaplama, döşeme, heykeller, mezar taşları, yol ve kaldırım kaplamaları v.b. alanlarda tercih edilmektedir. İç mekan uygulamalarında ise cilalı granit plakaları daha ziyade tezgah üretiminde kullanılmaktadır. Yukarıda görüldüğü gibi granit daha ziyade zor hava ve bakım koşullarının uygulama taşıdır. Birçok aşınmaya karşı dirençli sert yapısı ve zor hava koşullarından etkilenmemesi gibi nedenlerle granit daha ziyade heykel, mezar taşı gibi dış mekan uygulamalarında tercih sebebidir. Belirli miktar ağırlığa karşı güçlü yapısı ve mükemmel cila alma kapasitesi ise iç mekanlarda mutfak ve banyo tezgah uygulamalarında graniti rakipsiz yapmaktadır.

Granit ayrıca kırılmış taş veya agrega olarakta kullanılmaktadır. Bu formları ile bina inşaatlarında temel malzemesi, yol yapımlarında agrega, tren yollarında zemin dolgu taşı ve kırılmış taşların dolgu malzemesi olarak kullanıldığı her yerde kullanılabilmektedir.

 

Dış Mekan Kullanım Alanları

Zemin & Duvarlar
Merdiven Basamakları
Mezar Taşları
Kaldırım Kaplamaları
Heykeller
Dış Mekan Şömine
Dış Mekan Tezgah

İç Mekan Kullanım Alanları

Zemin & Duvarlar
Merdiven & Basamaklar
Mutfak Tezgahları
Banyo Tezgahları
Şömine Kaplamaları
Banyo Lavabo & Küvetleri
Madalyonlar

Granit Yüzey İşlemleri

Cilalı Yüzey İşlemi: ham granit plakasının en üst seviyeye kadar polisaj işlemidir. Cilalı yüzey granitin en parlak ve göz alıcı tamamlanma işlemidir. Cilalama işlemi granitin karakterini ortaya çıkarırıken; nem, kir ve kimyasal temizleyicilere karşıda direncini arttırarak en çok tezgah üretimi için tercih edilmesine sebeb olmuştur.

 

Honlu Yüzey İşlemi: granit plakalarının son seviyeye gelmeden polisaj işleminin bırakılması sonucu elde edilir. Bu süreç sonunda yumuşak fakat mat görünümlü yüzey elde edilir. Bu tip yüzey işlemi daha ziyade suyun cilalı yüzeyleri kaygan hale getirebileceği yada yaya trafiğinin cilalı yüzeyi yıpratabileceği ıslak zeminlerde tercih edilmektedir.

 

Yakılmış Yüzey İşlemi: ham granit plakalarının yüzeyine alev uygulanması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem daha ziyade kayma riskinin yüksek olduğu dış giriş yollarında tercih edilmektedir.

 

Çekiçlenmiş Yüzey İşlemi: granitin yüzeyinin karbit uçlu özel bir çekiç ile aşındırılmasıdır. Çekicin tırtıklı kısmının granitin yüzeyine direk olarak aktarılması amaçlanmaktadır. Yakılmış granitte olduğu gibi çekiçlenmiş granitte dış mekan uygulamaları için kullanılmaktadır.

 

Kumlanmış Yüzey İşlemi: sertleştirilmiş silis kumulun granitin yüzeyine kumlama makinesi ile uygulanması sonucu elde edilmektedir. Bu işlemin amacı granitin yüzeyinde yumuşak aşınma elde etmektir. Heykel ve mezar taşlarındaki isim ve tasarımlar kullama işlemi ile yapılmaktadır.

 

Deri Görünümlü Yüzey: yeni tip yüzey işlemidir. Honlanmış granit yüzeylerinin elmas uçlu fırçalar ile silinmesiyle elde edilen görünümdür. Bu işlem honlama sonucu kaybolan rengi geri getirerek yüzeydeki gözenekleri kapatmaktadır. Deri görünüm ile ne honlama gibi mat bir yüzey nede cilalama gibi parlak yüzey elde edilir.

 

 

 

Granit Kenar Detayları

Granit Kaliteleri

Granitin kalitesi kuartz, feldispat, mika, diğer mineraller, yüzey işlem kalitesi ve nasıl kesildiği göre belirlenmektedir. Düşük kalite granitler, içeriğinde çok fazla yumuşak mineral barındıran ve çokaz renk tipi olan ticari yada ikinci kalite granit olarak adlandırılmaktadır. Orta kalite granitlerin çok güzel renk ve desenleri olmasına rağmen aynı renk veya dokuda bulunamama gibi problemler görülür. Egzotik ve yüksek kalite granitler tek renk, doku ve tiplere sahip olanlardan seçilirler.

Renk ve Desen Seçenekleri